Champions of Glymm Mere

Chosen by competition, these individuals represent excellence in their areas of expertise. They are charged to share their skills with the Barony.

Title

Name
Lord Defender of Glymm Mere (Perpetual)
Duke Thorin Njalsson
Thrown Weapons Guardian (Perpetual)
HL Gerald de Huntington
Rapier Champion
Knut Kolbjornson
Bardic Champion/Hummingbard
Dame Elanor of Eccleshall

Archery Protector

HL Volk the Grey

Heavy Champion/Shield of the Barony

Sir Seumas mac Brehon

Cut & Thrust Champion

Preimier at Mayfair

YAC Champion

Seamus

Thrown Weapons Champion

HL Aleksei Zateev

Arts and Sciences Champion
HL Laeriel Fayrehale
Brewing Champion
 Championship Suspended
Equestrian Champion
Ivan Leskov
The Sweet of Glymm Mere
Mistress Disa i Birkilundi

The Duties and Responsibilities of Glymm Mere’s Champions

  • It is the responsibility of the Champion to sponsor activities at Glymm Mere events and whenever the need arises. This may include sponsoring or assisting with competitions, demonstrations, and practices in their area of championship.
  • The Champion is encouraged to involve him/herself in competitions and practices throughout the Kingdom of An Tir.
  • The Champion is expected to attend Glymm Mere's May Faire, Honey War and Yule Feast as well as next year’s competition, assist in planning and conducting said competition, and assist in the selection of his/her successor.
  • A Champion should serve as a role model and an inspiration to the Populace and is expected to conduct him/herself with courtesy, humility and honor.
  • Should the Champion fail to uphold the standard of Champion as stated, Their Excellencies will ask the Champion to relinquish his/her position. If this occurs, Their Excellencies may choose an acting replacement, leave the Championship vacant for the remainder of that Champion’s term, or hold another Championship competition.

The Rights and Privileges of Glymm Mere’s Champions

  • To bear and display the regalia of his or her position.
  • To stand near the Coronets in court and at events.
  • To speak or act in the Coronets’ name when delegated to do so.

Past Champions

Bardic Champions/ Hummingbard Champions

Year Name
1994 Cian MacDara
1995 Gorandookht Manigonian
1996 Rhonwen McBride
1997 Hraefn mac Thaidhg
1998 Salla Claire
1999 Elisabeth de Besancon
2000 Red Angus
2001 Gillian Maderia
2002 Breyanna
2003 Aedan Bloodhawke
2004 Gorandookht Manigonian
2005 Gorandookht Manigonian
2006 Mila Faer
2007 HL Serena Zane
2008 HL Serena Zane
2009 Gorandookht Manigonian
2010 HL Serena Zane
2011 HL Volk the Grey
2012 HL Serena Zane
2013 HL Volk the Grey
2014 Lord Tigernan Smithersson
2015 Mistress Elisabeth Piper
2016 HL Serena Zane
2017 Lady Aine Skye
2018 Mistress Elisabeth Piper
2019 Dame Elanor of Eccleshall
2020
2021
2022
2023

             

Arts & Sciences Champions

Year Name                                       
1996 Elspeth MacTaggart
1997 Anna von Schneverdingen
1998 Gorandookht Manigonian
1999 Elizabeth de Besancon
2000 Vasilisa Myshkina
2001 Gryphon the Black
2002 Aedan Blackhawke
2003 Serena Lyons
2004 Serena Lyons
2005 Kateryn of Falconkeep
2006 Willfred Josephson
2007 Lord Egan Brauer
2008 HL Egan Brauer
2009 Lady Isebel von Waldeck
2010 HL Disa i Birkilundi
2011 HL Cristiana de Huntington
2012 HL Tristan O'Shea
2013 Lady Beatrix Evans
2014 HL Besseta Wallace
2015 HL Disa i Birkilundi
2016 HL Disa i Birkilundi
2017 No Championship
2018 Dame Elanor of Eccleshall
2019 HL Laeriel Fayrehale
2020
2021
2022
2023

Archery Champions / Protector

Year Name
1994 Eric de Dragon's Laire
1995 Aleksei Zateev
1996 Aleksei Zateev
1997 Godric ap Ryhs
1998 Gryphon the Black
1999 August Hernan Kronken
2000 Red Angus
2001 Aleksei Zateev
2002 Aleksei Zateev
2003 Gryphon the Black
2004
2005 Jamie Blackrose
2006 Ronan Mac Daire
2007 HL Kara of St. Davids
2008 Lord Tristan O'Shea
2009 HL Johann Fairhand
2010 Katla
2011 Lady Zarjah Lynd
2012 Lady Zarjha Lynd
2013 Master Gryphon the Black
2014 HL Volk the Grey
2015 HL Alaricus Simmonds
2016 Tymme Lytefellow
2017 HL Volk the Grey
2018 HL Tymme Lytefellow
2019 HL Volk the Grey
2020
2021
2022
2023

 

Rapier Champions

Year Name
1996 Ian MacDougal Camron
1997 Gavin MacKinnon
1998 Bob of Boar's Tusk
1999 Magnus von Bremen
2000 Wolfgang von Bremen
2001 Bob of Boar's Tusk
2002 Wolfgang von Bremen
2003 Aedan Bloodhawke
2004
2005 Don Richard Thomas
2006 Camron of Clan Stewart
2007 Lord Girard von Bremen
2008 Lord Thorbjorn Askni
2009 HL Durant Ramperti Caiaphas
2010 Cameron of Clan Stewart
2011 Mieczysław Czarnecki
2012 HL William Richard Drake
2013 Lord Klüs Hebenstraub der Hess
2014 HL William Richard Drake
2015 HL Klüs Hebenstraub Derr Hess
2016 HL William Richard Drake
2017 HL Kolbjorn Gunnison
2018 Adrian Mac Clowden
2019 Knut Kolbjornson
2020
2021
2022
2023

 

Heavy Champions
(Shield of the Barony)

Year Name
2008 Lord Dunstan M'Lolane
2009 Lord Micah the Mad
2010 Lord Micah the Mad
2011 HL Dunstan M'Lolane
2012 HL Justin de Leon
2013 Lord Kolbjorn Gunnison
2014 Lord Olcan Mac Meanma
2015 Lord Olcan Mac Meanma
2016 Septimus of Corehaven
2017 Septimus of Corehaven
2018 Neoptolemus of the Myrmidons
2019 Sir Seumas mac Brehon
2020
2021
2022
2023

 

Thrown Weapons Champions

Year Name
2008 HL Gerald de Huntington
2009 HL Gerald de Huntington
2010 HL Gerald de Huntington
2011 HL Gerald de Huntington
2012 HL Gerald de Huntington
2013 HL Gerald de Huntington
2014 HL Gerald de Huntington
2015 HL Gerald de Huntington
2016 Lord Brynjolf Hausakljufr
2017 Lord Brynjolf Hauskljufr
2018 Lord Brynjolf Hausakljufr
2019 HL Aleksei Zateev
2020
2021
2022
2023

 

Equestrian Champions

Year Name
2014 Lady Elanor Stanhope
2015 No Championship
2016 Bernard of York
2017 No Championship
2018 Viscount Sir Rafael the Rogue
2019 Ivan Leskov
2020
2021
2022
2023

Brewing Champions

Year Name
2006
2007
2008 Talveen Kaur
2009 Talveen Kaur
2010 Talveen Kaur
2011 Kirill Ferine
2012 HL Rosamund Winder
2013 Lord Cirian Wallace
2014 No Championship
2015 HL Tristan O'Shea
2016 Brother Michael
2017 HL Cirian Wallace
2018 HL Rosamund Winder
2019 Championship Retired

Sweet of Glymm Mere

Year Name                                           
1985 Youshida Makato
1986 Josef d'Gonneville
1987 Patrick
1988 Taran Iggulfson
1989 Lauriellen of Dragonworks
1990 Dulcinea von Pfeffers
1990 Richart von Pfeffers
1991 Aslak von Pfeffers
1991 Conner McGuire of Roscommon
1992 Valerian the Innocent
1993 Martin le Harpur of Faulkbourne
1994 Gwendolyn Fitzalan
1995 Hlutwig Ster
1996 Richard Fergus Fitzalan
1997 Connor Hume
1998 Ford Forgotten
1999 Johannes Fairhand
2000 Natasha Orinova Zateeva
2001 Tamlin Macarn
2002 Rebecca de Lavigueur
2003 Arianne Farnsworth of Falconmoors
2003 Julian Edward Farnsworth of Falconmoors
2004 Domar Ingvalderssen
2005 Godric ap Rhys
2006 Elonda Blue Haven
2007 Muireann inghean ui Rodain
2008 Mahee of Acre
2009 Volk the Grey
2010 Damien O'Connor
2011 Zarjah Lynd
2012 Kolfinna Vallagyoja
2013 Rosamond Winder
2014 Ludwig Maltz Debrano
2015 Septimus of Corhaven
2016 Aurora of Wolverhampton
2017 Bledyn Drwg de Caerdydd
2018 Maude Louisiana d'Orleans
2019 Disa i Birkilundi
2020
2021
2022
2023